Velleman LABPS23023 laboratory power supply, double output, 0-30V, 0 - 3A, adjustable
  • Availability: Out Of Stock
  • Brand: Velleman
  • Product Code: LABPS23023
  • Product viewed: 621
Features
  • LCD display for voltage and current
  • protection mode: current-limiting
  • colour: white-grey
  • insulated plugs
  • output connectors: IEC1010
  • indoor use only
  • pollution degree II
  • fuse-protected
Specifications
  • input voltage: 230 VAC 50 Hz 2,0 A 300 W pf: 0.78
  • output voltage: 2 x 0-30 VDC adjustable max. + 5 VDC fixed
  • output current: 2 x 0-3 A adjustable max. + 1 x 3 A fixed
  • ripple voltage: =/< 1 mV
  • fuse: T4 / 250 V
  • max. relative humidity: < 90%
  • altitude: max. 2000 m
  • operating temperature: 5°C - 40°C
  • dimensions: 360 × 265 × 165 mm